دسته‌ها
مقالات

کاربرد فیزیوتراپی و درد: کنترل و کاهش درد کمر، گردن، شانه و زانو

فیزیوتراپیست ها نقش مهمی در مدیریت درد حاد و مزمن دارند. پزشک پس از ارزیابی دقیق، یک برنامه درمانی را برای شما تهیه می‌کند تا به شما در کاهش درد کمک کند و ریشه علائم شما را برطرف کند تا از عود مجدد جلوگیری شود.

درمان فیزیوتراپی برای تسکین درد ممکن است شامل ماساژ و کشش بافت‌های نرم برای رفع تنش و اسپاسم، حرکت دادن (دست‌کاری) مفاصل، طب سوزنی، الکتروتراپی، تمرینات اصلاحی، آگاهی از وضعیت قرار گیری بدن و مشاوره در مورد چگونگی غلبه بر درد در فعالیت‌های روزانه شما باشد. پزشکان همچنین به شما کمک می‌کنند تا علت درد خود را بفهمید.

درک درد 


 یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در درک دلیل درد در مفاصل، عضلات و بافت‌های نرم کمک کند. درک درد به شما در مدیریت و غلبه بر آن کمک می‌کند.

هنگامی که درد زیادی دارید، ممکن است فقط به استفاده از یک بطری آب گرم و استراحت و ماندن در رختخواب، خوردن یک پاراستامول و تحرک نداشتن فکر کنید. در صورتی که مطالعات نشان داده است که ورزش و تحرک، یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاهش درد مزمن است. فیزیوتراپیست با توجه به مشکل شما مشاوره‌ای با شما خواهد داشت و یک برنامه ورزشی ایمن را برای شما تجویز می‌کند تا بتوانید تحرک و فعالیت خود را ادامه دهید.

درد حاد 

 دردهای کوتاه مدت مانند زنگ خطر عمل می‌کند و به ما می‌گوید که مشکلی پیش آمده است. در حالی که اکثر دردهای جزئی به راحتی درمان می‌شوند و به سرعت فراموش می‌شوند، برخی دیگر از این دردها نشانه‌ای از جدی‌تر شدن یک مشکل هستند که نباید از آن چشم پوشی کنیم. به عنوان مثال، درد یک پای شکسته می‌تواند به تشخیص مشکل کمک کند و باعث می‌شود تا زمانی که بهبود یابد، پا را استراحت دهیم.

درد مزمن 

درد مزمن معمولاً به عنوان دردی توصیف می‌شود که بیشتر از زمان طبیعی که بافت‌ها صرف ترمیم خود بعد از صدمه می‌کنند، به طول می‌انجامد. بیشتر آسیب‌های بافت نرم ظرف چند هفته بهبود می‌یابند، اگرچه بهبودی کامل برخی از آن‌ها ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگر درد بیش از 3 تا 6 ماه ادامه داشته باشد، معمولاً توسط متخصصان درد به عنوان “درد مزمن” یا مداوم توصیف می‌شود. دلایل درد مزمن همیشه واضح نیست، اما در برخی شرایط به نظر می‌رسد که این درد ناشی از سیگنال‌های درد از طریق رشته‌های عصبی اشتباه گرفته می‌شود. سپس مغز قادر به درک صحیح این سیگنال‌ها نیست.

فیزیوتراپی چه دردهایی را درمان می‌کند؟


 فیزیوتراپی چه دردهایی را درمان می_کند-compressed

در طول زندگی، ما اغلب با صدماتی روبرو می‌شویم که در نتیجه با موفقیت درمان می‌شوند تا اینکه بتوانیم به زندگی روزمره خود بازگردیم. بااین‌وجود، این امر برای ما ناشناخته است که برخی از حالت‌های قرارگیری بدن و اعمال خاصی که در طول روز انجام می‌دهیم، باعث ایجاد برخی از مشکلات درد معمول می‌شوند. اگر از نحوه حمل وزن خودمان کمی آگاه‌تر باشیم، از بروز این آسیب‌ها می‌توان به راحتی جلوگیری کرد. با این وجود، وقتی این اتفاق بیفتد، شرایط ممکن است ناتوان کننده باشد. البته اقدامات خاصی مانند مراجعه به یک کلینیک فیزیوتراپی و دیدن یک فیزیوتراپیست می‌تواند روند طولانی را برای رسیدن به تسکین درد طی کند. برخی از مهم‌ترین مشکلات مربوط به درد که افراد با آن روبرو هستند شامل موارد زیر می‌باشند:

درد دست و پاها 

این مشکل اکثراً در کارگرانی رخ می‌دهد را که مشاغلی دارند که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین و یا جا به جا کردن و یا کار کردن مداوم با قطعات بزرگ تجهیزات دارد. عصب‌های گیرنده‌ی محیطی به دلیل آسیب بافتی فعال می‌شوند. هنگامی که درد حتی پس از گذشت زمان لازم برای ترمیم بافت، همچنان فروکش نکرده باشد، در این زمان درد مزمن ایجاد می‌شود. اختلال ناشی از کار در اندام فوقانی، آسیب ناشی فشار مکرر و سندرم استفاده بیش از حد شغلی از جمله مشکلاتی است که جلسات فیزیوتراپی به طور منظم می‌توانند به طور مؤثر با آن مقابله کنند. اختلالات اسکلتی عضلانی همچنین منجر به درد شدید در شانه، گردن، کمر و اندام می‌شود.

کمردرد

کمردرد غالباً ناشی از وضعیت نامناسب قرارگیری بدن است و یکی از شرایطی است که می‌تواند در کسانی که درگیر کار بدنی شدید هستند و همچنین کسانی که سبک زندگی کاملاً بی‌تحرکی دارند، تأثیر بگذارد. بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین بدون پشتیبانی کافی می‌تواند عضلات را تا نقطه تخریب کشیده کند و نشستن برای ساعت‌های طولانی در مقابل کامپیوتر هیچ تحریکی را برای بدن ایجاد نمی‌کند. هر دو شرایط خیلی خطرناک هستند که باید از آن‌ها اجتناب کرد.

فیبرومیالژیا (نقاط ماشه‌ای) 

این حالت با درد زیادی در عضلات در قسمت‌های مختلف بدن و همچنین در استخوان‌ها مشخص می‌شود. آنچه بیشتر از همه ناراحت‌کننده است این است که این دردها اغلب به اشتباه تشخیص داده می‌شود. این درد و تحریک در بدن وجود دارد و همچنین با خستگی همراه است. بهترین راه برای مقابله با این درد از طریق جلسات گسترده فیزیوتراپی است که در این جلسات یک ناحیه از بدن به عنوان نقطه‌ی درد مد نظر گرفته می‌شود و مطابق آن درمان صورت می‌گیرد.

فعالیت عضله ذوزنقه فوقانی 

انقباض عضلانی بدون نظارت باعث فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها می‌شود و اغلب منجر به صدمات ناشی از استفاده‌ی بیش از حد در کارکنان می‌شود. تحقیقاتی صورت گرفته در مورد استفاده از عضلات در کارهای سنتی کاری و تابع توزیع احتمال دامنه با فعالیت اصلاح شده، نشان داده‌اند که در این کارگران در مقایسه با کسانی که در یک محیط بدون درد کار می‌کنند دیده می‌شود که دوره‌های انقباض عضلات به حدی شدید است که منجر به درد مزمن می‌شود.

تاندونیت

تاندونیت یا التهاب تاندون‌ها شرایطی است که تاندون‌های عضلات ملتهب می‌شود و بیشتر در افراد ورزشی شایع است. تاندونیت آشیل که بر تاندون آشیل تأثیر می‌گذارد، یک بیماری شایع است اما ترکیبی از فیزیوتراپی و استراحت کافی برای تسکین در مراحل اولیه کافی است. Patellar Tendinitis تاندونیت پتلار (مربوط به کشکک زانو) شکل دیگری است که بیشتر بر افرادی که در ورزش های توپ و سبد مانند والیبال بازی می‌کنند، تأثیر می‌گذارد و بیشتر در مچ پا و آرنج رخ می‌دهد.

سندرم تونل کارپال 

سندرم تونل کارپال بیشتر به دلیل حضور عصبی در مچ دست ایجاد می‌شود که ممکن است باعث ایجاد حس سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در دست شود. این احتمال وجود دارد در بازیکنان تنیس روی میز یا بازیکنان تنیس آزاد که راکت‌ها را برای ساعات طولانی محکم نگه می‌دارند رخ دهد. همچنین ممکن است در افرادی که پشت کامپیوتر با یک دست یا مچ دست کار می‌کنند، رخ دهد. این سندروم همچنین با عنوان فشرده سازی عصب مدیان شناخته می‌شود.

تاندونیت روتاتور کاف

این وضعیت عمدتاً در ناحیه شانه است و بیشتر با درد شدید در شانه‌ها همراه است. تحریک یا التهاب در بورسا، یک تاندون معمولاً صاف، مسئول این درد است. این وضعیت می‌تواند کسانی را که در بازی کریکت توپ می‌زنند یا کسانی که وزنه برداری انجام می‌دهند، دچار کند. جلسات اولیه فیزیوتراپی و کمربند سفارشی مخصوص می‌تواند تسکین زیادی در این درد داشته باشد.

کشیدگی بیش از حد رباط‌ها 

لیگامنت یا رباط بافتی است که استخوان‌ها و مفاصل را به هم وصل می‌کند. آسیب‌دیدگی رباط مانند کشش یا پاره شدن آن در ورزش کاران و افراد ورزشی شایع است. این اتفاق اغلب برای ورزشکاران و همچنین برای کسانی که شاید بدون توزیع صحیح بار در قسمت‌های مختلف بدن وزنه بلند کنند اتفاق می‌افتد. این بیماری شایع و به راحتی قابل درمان است، اما بیمار باید در دوره‌ی بهبودی استراحت مطلق داشته باشد که در این دوره به هیچ وجه نباید فشار و ناراحتی به رباط وارد شود.

روش‌های فیزیوتراپی درد 


 روش_های فیزیوتراپی درد-compressed

فیزیوتراپیست‌ها از یک رویکرد کلی و جامعی برای درمان بدن با توجه به عوامل اساسی سهیم در بروز درد و دردهای شما استفاده می‌کنند، این درمان‌ها عبارت‌اند از:

  • ماساژ درمانی
  • درمان دستی
  • تجویز تمرینات اصلاحی و حرکات درمانی
  • اصلاح و بهبود وضعیت قرارگیری بدن
  • طب سوزنی
  • تنفس، آرامش و ذهن آگاهی
  • آموزش به بیمار
  • مشاوره در مورد استراتژی‌های خود مدیریتی مانند آرام کردن خود، استرس و خواب
  • سرما / گرما تراپی و الکتروتراپی مانند TNS (تحریک عصب الکتریکی از طریق پوست)

این که آیا آسیب، درد و دردهای شما جدید است یا قدیمی، متخصصین فیزیوتراپی به صورت ویژه آموزش دیده‌اند تا بهترین روش‌های درمانی را برای ارائه درمان بهتر به شما ارائه دهند ازجمله:

ورزش درمانی 

فیزیوتراپیست ها از ورزش برای کمک به بیماران در بهبود حرکت، انعطاف پذیری و قدرت برای کاهش درد در کوتاه مدت و بلند مدت استفاده می‌کنند. فیزیوتراپیست‌ها آموزش می گیرند تا بتوانند برای هر بیمار برنامه ورزشی مناسبی را ارائه دهند و آن‌ها را برای یادگیری و اجرای برنامه یاری می‌کنند تا بیمار این اطمینان را حاصل كند كه بیشترین نتیجه را از معالجه خود خواهد گرفت.

آب درمانی

آب درمانی (هیدروتراپی) شامل ورزش و توانبخشی در آب است. این یک روش مؤثر برای کمک به توانبخشی عضلات و مفاصل (و کاهش سایر شرایط) در محیطی است که به آرامش و حمایت از وزن بدن کمک می‌کند.

هیدروتراپی، ضمن کمک به حرکات، می‌تواند در بعضی از بیماران موجب تسکین درد نیز شود. بیمارانی که تحت هیدروتراپی قرار می‌گیرند نیازی به توانایی شنا ندارند (اگرچه بهتر است که فیزیوتراپیست خود را از این موضوع مطلع کنید).

جابه‌جایی دستی مفاصل و تکنیک‌های ماساژ بافت نرم 

درمان دستی مفاصل و عضلات می‌تواند به کاهش درد کمک کند و به بدن اجازه می‌دهد تا آزادتر شروع به حرکت کند. فیزیوتراپیستها ممکن است در کنار سایر روش‌های درمانی مانند ورزش درمانی از این تکنیک‌ها برای بیماران استفاده کنند تا سریع‌تر بتوانند به بیماران کمک کنند.

طب سوزنی 

طب سوزنی به قرار دادن سوزن‌های استریل یک‌بار مصرف در نقاط خاصی از بدن برای کمک به تسکین درد و علائم اشاره دارد. فیزیوتراپیست هایی که طب سوزنی ارائه می‌دهند در این زمینه آموزش‌های تخصصی را دیده‌اند.

تزریق درمانی

تزریق درمانی (که معمولاً به عنوان کورتیزون یا تزریق استروئید شناخته می‌شود) به متخصصین اجازه می‌دهد تا داروهایی قوی را مستقیماً به نقاط التهاب و درد ارسال کنند. بسته به بیمار و شرایطی که برای آن تحت درمان قرار می‌گیرد، تزریق استروئید تقریباً 2-4 هفته طول می‌کشد تا اثر کامل داشته باشد و ممکن است چند ماه یا بیشتر طول بکشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *